W 2024 r. mikroprzedsiębiorcy będą mieli dodatkowe wakacje pod koniec roku, a to za sprawą nowelizacji Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku, która przyznała określonym przedsiębiorcom, prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.
Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada 2024 r., a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.
„Wakacje od ZUS-u” to rozwiązanie, które ma odciążyć finansowo przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą.
Możliwość zwolnienia z opłacania składek będzie obejmować składki na ubezpieczenia społeczne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy w dowolnie wybranym miesiącu. Składka na ubezpieczenie zdrowotne pozostaje obowiązkowa i musi być opłacana w normalnym terminie.
Rozwiązanie skierowane jest do mikroprzedsiębiorców, wpisanych do CEIDG, którzy:
- w miesiącu kalendarzowym poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku mieli zgłoszonych do ubezpieczeń nie więcej niż dziesięciu ubezpieczonych (w tym także siebie samych);
- w ostatnich dwóch latach kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku nie osiągnęli przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej lub w co najmniej jednym roku z dwóch ostatnich lat kalendarzowych poprzedzających rok złożenia wniosku, osiągnęli roczny przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej nieprzekraczający równowartości w złotych 2 mln eur
Wakacje dotyczą składek na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorcy w odniesieniu do niego samego (nie do osób przez niego ubezpieczanych, np. współpracujących czy jego pracowników).
Nie będą mogły z nich skorzystać osoby, które wykonują działalność na rzecz swoich byłych pracodawców. Zastrzeżenie takie ma zapobiegać tzw. „wypychaniu” pracowników na samozatrudnienie.
Zwolnienie będzie udzielane w ramach pomocy de minimis.
Koszt składek w tym miesiącu zostanie pokryty z budżetu państwa, co oznacza oszczędności dla firmy. Ulga nie ma wpływu na:
- uprawnienie do zasiłku chorobowego – nawet podczas „wakacji od ZUS-u” przedsiębiorca zachowuje prawo do zasiłku chorobowego, jeśli spełnia odpowiednie warunki.
- wysokość świadczeń emerytalno-rentowych – „wakacje od ZUS-u” nie wpływają na wysokość przyszłych świadczeń emerytalno-rentowych.
Dodatkowe korzyści, jakie daje to uprawnienie:
- brak konieczności zawieszania działalności – podczas „wakacji od ZUS-u” firma może nadal funkcjonować normalnie. Przedsiębiorca może uzyskiwać przychody i wystawiać faktury.
- prosta procedura – wniosek o „wakacje od ZUS-u” można złożyć online za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS).
Przedsiębiorca, który będzie chciał skorzystać z wakacji składkowych, będzie musiał złożyć wniosek za pomocą elektronicznego formularza dostępnego na profilu ZUS.
Wniosek trzeba złożyć w miesiącu poprzedzającym wybrany przez siebie miesiąc zwolnienia. Czyli, jeżeli przedsiębiorca będzie chciał, by to grudzień był miesiącem wolnym od składek na ubezpieczenia społeczne, wniosek powinien złożyć do ZUS-u w listopadzie.
Przedsiębiorcy muszą też pamiętać o obowiązku złożenia deklaracji rozliczeniowej i imiennych raportów miesięcznych za miesiąc korzystania z wakacji składkowych. Obowiązujący termin jest taki sam, jak w przypadku innych przedsiębiorców, czyli do 20. dnia następnego miesiąca.
poradnikprzedsiebiorcy.pl
prawo.pl