Przedsiębiorco zapoznaj się z aktualnymi informacjami opublikowanymi przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych:
ZWOLNIENIE Z OBOWIĄZKU NALICZANIA SKŁADEK OD UMÓW CYWILNOPRAWNYCH
Od 1 stycznia można wystąpić o zwolnienie z obowiązku naliczania składek od umów cywilnoprawnych.
Osoby, które wykonują umowy zlecenia (umowy agencyjne lub inne umowy o świadczenie usług), mogą złożyć wniosek do ZUS o zwolnienie zleceniodawcy z obowiązku obliczania, potrącania i opłacania składek. Wniosek mogą przesłać elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS od 1 stycznia 2021 r.
Zleceniobiorca składa do ZUS wniosek o zwolnienie z obowiązku naliczania składek (RZN) w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy zlecenia. Wniosek może dotyczyć składek należnych za okres od 1 stycznia do 30 kwietnia 2021 r.
Aby zwolnić zleceniodawcę z obowiązku naliczania składek muszą być spełnione następujące warunki:
- umowa musi być zawarta między 1 stycznia a 31 marca 2021 r.,
- przedmiot umowy musi być związany jest z działalnością i usługami określonymi w Tarczy antykryzysowej 6.0,
- łączny przychód uzyskany z wykonywania umów na rzecz wszystkich zleceniodawców, w miesiącu przed tym, w którym został złożony wniosek, nie może przekraczać 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału,
- zleceniobiorca nie może podlegać ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu niż umowy zlecenia.
Więcej o zwolnieniu z obowiązku naliczania składek od umów cywilnoprawnych
Składki na ubezpieczenia społeczne objęte zwolnieniem nie są zapisywane na koncie ubezpieczonego. W okresie zwolnienia ze składek zleceniobiorca i członkowie jego rodziny, których zgłosił do ubezpieczenia zdrowotnego, mają prawo do świadczeń opieki zdrowotnej.
OD 1 STYCZNIA 2021 r. TRZEBA INFORMOWAĆ ZUS O ZAWARCIU UMOWY O DZIEŁO
Taką informację przekazuje płatnik składek lub osoba fizyczna, która zleciła wykonanie dzieła.
Umowy zawierane od 1 stycznia 2021 r. trzeba wykazywać w nowym formularzu RUD (Zgłoszenie umowy o dzieło).
Można go złożyć elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
Więcej o informowaniu ZUS o zawarciu umowy o dzieło
CO TRZEBA ZROBIĆ, ABY SKORZYSTAĆ Z ULGI MAŁY ZUS PLUS?
Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która korzystała w 2020 r. z ulgi mały ZUS plus i nadal w 2021 r. chce opłacać niższe składki, nie musi ponownie zgłaszać się do ubezpieczeń. Natomiast płatnik, który dopiero od 2021 r. chce skorzystać z małego ZUS plus, musi zgłosić się do ubezpieczeń z kodem, który rozpoczyna się od cyfr 05 90 albo 05 92.
Płatnik, który kontynuuje działalność prowadzoną w 2020 r., nie korzystał z małego ZUS plus i chce od 2021 r. skorzystać z tej ulgi musi wyrejestrować się z ubezpieczeń (ZUS ZWUA) z kodem tytułu ubezpieczenia zaczynającym się od 05 10 albo 05 12. Następnie musi zgłosić do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego (ZUS ZUA) albo tylko do ubezpieczenia zdrowotnego (ZUS ZZA) z kodem zaczynającym się od 05 90 albo 05 92.
Dokumenty zgłoszeniowe płatnik musi przekazać:
- do 1 lutego 2021 r. jeśli:
- w 2020 r. prowadził działalność gospodarczą przez co najmniej 60 dni i nie korzystał z małego ZUS plus,
- w styczniu 2021 r. rozpoczął na nowo działalność prowadzoną w 2020 r. lub wznowił prowadzenie działalności gospodarczej. - w ciągu 7 dni od dnia, w którym spełnił warunki do korzystania z małego ZUS plus jeśli:
- rozpoczął lub wznowił prowadzenie działalności gospodarczej po 24 stycznia 2021 r.,
- spełni warunki w innym miesiącu niż styczeń 2021 r.
Oprócz dokumentów zgłoszeniowych płatnik, który chce skorzystać z małego ZUS plus, musi również przekazać ZUS DRA cz. II albo ZUS RCA cz. II.
TARCZA 6.0 – JAKIE WNIOSKI MOŻNA ZŁOŻYC OD 3O GRUDNIA
Na postawie przepisów tzw. Tarczy antykryzysowej 6.0. osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą od 30 grudnia złożyć wniosek o jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe oraz o zwolnienie z opłacania składek za listopad 2020 r. Dodatkowe branże mogą skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Wnioski można złożyć tylko elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.
Jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe
Osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą z branży określonej Tarczą antykryzysową 6.0, która skorzystała wcześniej ze świadczenia postojowego, może od 30 grudnia 2020 r. wystąpić o jednorazowe dodatkowe świadczenie postojowe. Wniosek o to świadczenie (RSP-DD6) musi trafić do ZUS elektronicznie najpóźniej w ciągu 3 miesięcy od miesiąca, w którym zostanie zniesiony stan epidemii.
Więcej informacji o jednorazowym dodatkowym świadczeniu postojowym dla osoby prowadzącej działalność gospodarczą.
Zwolnienie z obowiązku opłacania składek za listopad 2020 r.
Osoby prowadzące działalność z branż określonych Tarczą antykryzysową 6.0 mogą od 30 grudnia 2020 r. do 31 stycznia 2021 r. złożyć wniosek (RDZ-B6) o zwolnienie z opłacania składek za listopad 2020 r. Aby skorzystać z tego zwolnienia przychód z działalności uzyskany w listopadzie 2020 r. musi być niższy co najmniej o 40% w stosunku do przychodu uzyskanego z tej działalności w listopadzie 2019 r.
Więcej informacji o zwolnieniu z obowiązku opłacania składek za listopad 2020 r.
Zwolnienie z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r.
Tarcza antykryzysowa 5.0 uprawniła określone branże do zwolnienia z obowiązku opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Na podstawie Tarczy antykryzysowej 6.0 kolejne branże mogą wystąpić o zwolnienie z opłacania składek za ten okres.
Wniosek (RDZ-B) można złożyć od 30 grudnia 2020 r. Jeśli na dzień złożenia wniosku rodzaj przeważającej działalności, według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) 2007 jest oznaczony kodem 55.10.Z, 79.12.Z, to wniosek musi trafić elektronicznie do ZUS do 15 stycznia 2021 r. . Dla płatników z pozostałych branż ustawodawca określi termin, do którego mogą złożyć wniosek RDZ-B.
Źródło: ZUS